Najwięksi polscy biznesmeni w Nowym Jorku

W Nowym Jorku, jednym z najważniejszych ośrodków biznesowych na świecie, Polacy od lat budują swoje imperia, wykazując się niezwykłą przedsiębiorczością, determinacją i kreatywnością. Wśród niezliczonych sukcesów można wyróżnić kilku wybitnych biznesmenów z polskimi korzeniami, którzy na stałe wpisali się w historię amerykańskiego biznesu. Poniżej przedstawiamy kilku z nich:

fot. Autorstwa Kulczyk Investments SA

Jan Kulczyk – urodzony w Poznaniu, zdobył rozgłos jako jeden z czołowych polskich inwestorów i biznesmenów. Jego działalność w Polsce była imponująca, ale to w Nowym Jorku również osiągnął wiele sukcesów. Był założycielem GreenVale Energy, firmy zajmującej się poszukiwaniem i produkcją gazu ziemnego. Jego przedsiębiorczość i zdolności inwestycyjne sprawiły, że stał się jednym z najbogatszych ludzi w Polsce.

 

 

fot. www.cmu.edu

Krzysztof Matyjaszewski – Profesor Krzysztof Matyjaszewski, urodzony w Polsce, jest cenionym chemikiem i naukowcem. Jego praca nad polimeryzacją kontrolowaną atomowo zdobyła uznanie na całym świecie. Osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, a jego badania i prace naukowe znacząco wpłynęły na rozwój technologii polimerów. Jest profesorem na Uniwersytecie Carnegie-Mellon i laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych.

 

 

Autorstwa Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland.

Daniel Libeskind – Architektura przyszłości Daniel Libeskind, urodzony w Łodzi, to światowej klasy architekt, który swoją kreatywnością i innowacyjnością zdobył uznanie na arenie międzynarodowej. Jego projekty, takie jak nowojorski World Trade Center Master Plan czy Żydowskie Muzeum w Berlinie, stanowią prawdziwe dzieła sztuki architektonicznej. Jego wpływ na przekształcanie przestrzeni w Nowym Jorku jest niepodważalny.

 

 

fot. www.linkedin.com/in/marciniwinski/

Marcin Iwiński – Twórca giganta branży gier Marcin Iwiński, urodzony w Sopocie, jest współzałożycielem i prezesem CD Projekt, renomowanego studia gier komputerowych. Dzięki niezwykłej kreatywności i zaangażowaniu, firma stworzyła jedną z najbardziej znanych serii gier – “Wiedźmin”. Sukces tej serii oraz innych projektów spowodował, że Marcin Iwiński stał się cenionym i rozpoznawalnym biznesmenem również w Nowym Jorku.


Polacy, o których wspomnieliśmy w artykule i prowadzili oni swoje globalne biznesy w Nowym Jorku, stanowią jedynie niewielką część sukcesów polskich przedsiębiorców w tym dynamicznym mieście. Ich osiągnięcia w dziedzinach finansów, nauki, technologii i prawa są dowodem na to, że polskie korzenie mają ogromny potencjał w świecie biznesu i innych sferach działalności.